۱۰ راهکار بررسی افت فشار آب منازل

چطور فشار آب خانه را افزایش دهیم ؟

 

ممکن اسن به دلایل متفاوت  فشار آب خانه دچار کاهش شود . سئوال اینجاست که برای حل مشکل کم فشاری آب چه راهکارهایی پیش رو داریم و بررسی های اولیه را از کجا باید شروع کنیم .

 

در ادامه چند روش افزایش فشار آب ساختمانی بر گرفته از روزنامه پیام ساختمان به همراه مطالب جدید از مقالات مربوطه به افت فشار و شیر آلات  شرکت شیر آلات سهند به شما ارائه می شود .

 

مشکلات فشار آب

قبل از بررسی راهکارهای برطرف کننده فشار آب ابتدا به بررسی دلایل و سابقه کم فشاری باید بپردازیم .

 

دلایل افت فشار آب شامل موارد ذیل می شود :

 • فشار آب ساختمان در یکی از شیر های آب با افت فشار همراه هست .
 • مشکل کم فشاری به تازگی رخ داده است .
 • فشار آب خانه به صورت طولانی مدت دچار مشکل است .

 

چند روش کاربردی برای افزایش فشار آب خانه

با توجه به مشکلات پیش آمده در فشار آب راهکارهای متفاوتی را می توانیم پیاده کنیم که به اختصار در ادامه بههریک از آنها خواهیم پرداخت .

 

افزایش فشار آب خانه در یک شیر

در مرحله اول می توانید سیستم هوادهنده شیر آب را بررسی کنید , و اگر افت فشار در دوش حمام اتفاق افتاد می تواند به دلیل وجود رسوبات در سر دوش حمام باشد و در اینصورت راه برطرف کردن آن ساده میباشد , کافیست فقط سردوش حمام را دربه مدت ۱۰ ساعت در محلول سرکه قرار دهید .

 

افت فشار و  درست اسمبل نشدن شیر آب

برای اینکار کافیست شیر آب را دوباره بازکنید و مجددا اسمبل نمائید . می توانید مهره ای بدنه را دربیاورید و دوباره جا بزنید .

 

تعمیرات شیر آب

بعضی مواقع افت فشار با تعمیر شیر آلات برطرف خواهد شد , واشر یا فنر شیر را با دقت در آورید واشر معیوب را باز و یک نمونه جدید جایپزین کنید و اگر مغزی سیر شکسته تعویض کنید .

 

مشکلات فشار آب خانگی در کوتاه مدت ؟

ابتدا باید بررسی کرد کدام شیر دچار افت فشار می باشد , اگر شیر آب گرم دچار افت فشار می باشد باید آبگرمکن یا سیستم گرمایش خانه را بررسی کرد .

 

احتمالات افت فشار آب گرم دارای موارد ذیل می باشد :

 • لوله های آب سیستم گرمایشی منزل دارای رسوب است .
 • وجود نشتی در مخزن یا دریچه از دیگر عوامل افت فشار می باشد .
 • لوله ها را از نظر نشتی چک کنید .
 • ممکن است لوله های آبگرمکن کوچک باشند .

 قطر لوله های آبگرم حداقل باید ۱۹ میلی متر باشد

وجود سوراخ و نشتی و افت فشار

وجود سوراخ و نشتی در لوله از علل شایع در افت فشار آب می باشد ( که در خانه هایی با طول عمر بالا  مخصوصا بیشتر اتفاق می افتد  ) خطوط لوله اصلثی آب را نگاه کنید در این مورد و جود لکه های ناشی از استهلاک قابل رویت می باشد .

 

 در خانه قدیمی بعد از نشت آب از لوله ها معمولا به دلیل هزینه های بالای عیب یابی و تعمیر لوه های توکار , از لوله های رو کار استفاده می شود 

هوا دهنده و افت فشار آب

یکی از دلایل افتی فشار آب هوا دهده آب می تواند باشد , کافیس که هوادهنده را باز کنید  شما متوجه خواهید شد که بر روی هوا دهنده یک دسته از سوراخ های بسیار کوچک (که آب از آن ها عبور می کند) وجود دارد، که این سوراخ ها در طول زمان با مواد معدنی و رسوبات مسدود می شود.

 

 برای بر طرف کرن رسوبات می توناید هوادهنده را در محلول سرکه فرار دهید 

 

بعد خواباندن هوا دهنده در سرکه، دوباره سرکه را در آب بشورید و سپس آن را در شیر نصب کنید. حال فشار آب را امتحان کنید. باید صاف و یکدست باشد .

 

کنتور آب خانه را بررسی کنید

اگر هیچ گونه نشتی ظاهری در خط لوه کشی پیدا نکردیدابتدا تمامی شیرهای آب خانه را ببندید سپس عدد روی کنتور را یادداشت کنید چند ساعتی صبر کنید و دوباره عدد روی کنتور را بررسی کنید , اختلاف موجود در اعداد حاکی از وجود نشتی است .

 

سیستم فشار شکن خانه را بررسی کنید

در برخی خانه ها یک شیر فشار شکن ( که به نام سییستم PRV شناخته می شود ) برای کاهش و تنظیم فشار آب ورودی به ساختمان صب می شود . اگر با باز کردن شیر فلکه تغییر محسوسی در شدت جریان آب بوجود نیامد احتمال دارد که یک بخش یا تمام شیر نیاز به جایگزینی یا تمیز کردن رسوب آن داشته باشد .

 

دستگاه سختی گیر آب را بررسی کنید

اگر در خانه دستگاه سختی گیر آب دارید آنرا بررسی کنید , اگر با قطعآن مشکل حل فشار آب حل شد . باید دستگاه برای بررسی بیشتر به متخصص بسپارید .

 

دستگاه سختی آب را در حد متعادلی حفظ می کند 

 

اطلاعات عمومی درباره سختی گیر

روش های متنوعی جهت سختی گیری آب وجود دارد که بسته به شرایط، یکی از این روش ها انتخاب می شود. .

 

در حال حاضر ۹ روش برای سختی گیری آب به شرح ذیل وجود دارند :

 • فیلتر کربن برای سختی گیر رزینی
 • اسمز معکوس
 • سختی گیر مغناطیسی
 • سختی گیر الکترونیکی
 • سختی گیر الکترولیتی
 • سختی گیر شیمیایی ته نشین کننده
 • سختی گیر شیمیایی غیر ته نشینی
 • سختی گیر دوزینگ فسفات

جهت اطلاعات بیشتر درباره سختی گیرها از  طریق لینک  انواع سختی گیری خانگی و صنعتی  وارد شوید .

مشکلات فشار آب در طولانی مدت

اگر لوله های آب خانه شما نقره ای است یعنی جنس لوله گالوانیزه است , رسوبا جریان آب آنرا مسدود می کنند . اگر مشکل افت فشار همین باشد می توانید باجایگزینی لوله های مسی یا پلاستیکی افت فشار آب را برطرف سازید .

اندازه قطر لوله های آب خانه را بررسی کنید

قطر لوله های آب خانه باید بین ۱۹ تا ۲۵ میلی متر باشد , در اینصورت می توانند آب موردنیاز برای ۳ سرویس بهداشتی را فراهم کنند . و در صورتیکه قطر لوله ۱۳ میلی متر باشد تنها آب مورد نیاز برای یک سرویس بهداشتی را می تواند فراهم کند .

 

قطر لوله به میلی مترتامین آب مورد نیاز  برای N سرویس بهداشتی
۱۹ تا ۲۵ میلی مترتعداد ۱ سرویس بهداشتی
قطر ۱۳ میلی مترتعداد ۳ سرویس بهداشتی

 

و سر آخر باید گفت که اگر در خانه ویلائی هستید و در بعضی ساعات روز با افت فشار آب مواجه هستید می توانید از پمپ آب استفاده کنید .

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

۰۴

مهر
آلیاژ شیر آلات

مس و نقش آن از اندامهای موجودات زنده تا صنعت شیرآلات

مس و نقش آن در حیات بشری مس، نقره و طلا همگی در گروه یازدهم جدول تناوبی جای دارند   هزاران سال می شود که بشر از این عنصر استفاده می شود و رمیان باستان از معدن های مس در قبرس بهره برداری می کردند . مس جایگاه ویژه ای در حیات بشری داشته است از استفاده آن […]

۰۷

ارد
ست شیرآلات

انواع ست شیرآلات سهند

انواع ست شیرآلات سهند شرکت شیرآلات بهداشتی سهند تولیدات متنوعی دارد که در این خصوص اهتمام ویژه ای برای ست کردن انواع مدل شیرآلات خود  از حیث طراحی , رنگ و شکل هندسی داشته است .   ست شیرآلات سهند در رنگهای مختلفی از قبیل کروم , طلایی , سفید و سیاه ارائه می شوند که بتواند[…]