انواع شیرآلات

بررسی انواع شیرآلات بهداشتی , ساختمانی و صنعتی

 

شیرآلات خانگی و حمام که در انگلیسی به آن faucet می‌گویند. شیرآلات صنعتی که در ایران آن را «والو» (industrial valve) می‌خوانند. در کارهای ساختمانی، شیرهای چدنی، برنزی، برنجی و گاهی استیل (SS) استفاده می‌شود.

 

جنس شیرآلات

جنس شیر آلات در کارهای صنعتی مانند نیروگاهها , کارخانه های پتروشیمی , صنایع دارویی , داروئی , غذایی بسته به سیالی که از  آن عبور می کند و یا محیطی که شیر در ان قرار داد ,  بدنه و دیگر اجزای آن را از فولاد کربنی، فولاد آلیاژی، فولاد زنگ‌نزن (stainless steel) ، برنج ، چدن ، استیل می‌سازند .

بیشتر مردم برای خرید شیرآلات به‌ظاهر جنس و نوع برند توجه دارند،   اما برند شیر آلات تنها فاکتور تعیین کننده کیفیت بالای آن نمی باشد . ممکن است برندی اروپائی یا آمریکایی خوشنام محصولات خود را به دلایل متعدد در چین تولید کنند و از طریق چین روانه بازارهای آسیایی و من جمله کشور خودمان شود .

اما نکته ای که برآن می توان انگشت تائید گذاشت این است که برندهای داخلی مطرحی نیز وجود دارند که با که با در نظر گرفتن استانداردهای بین المللی توانسته اند بازار قابل توجهی از بازار شیر آلات درکشور ایران .

 

استاندارد ۶۶۷۹ و ۱۵۴۶ شیر آلات ساختمانی چه می گوید ؟

قسمت های بکار رفته در شیر آلات بهداشتی ( به استثنائ دستگیره ) باید از جنس برنج باشد .

 

روکش شیر آلات یا به اصطلاح آبکاری شیر آلات از چه جنسی می باشد ؟

مهمترین قسمت شیر آلات بعد از جنس بدنه روکش شیر آلات می باشد , آبکاری شیر آلات باعث دوام و عمر طولانی محصولات می شود و در فرآیند آبکاری از فلزات مختلفی همچون کروم، برنج، برنز، مس یا استیل استفاده می‌ شود .

  معمول ترین نوع آبکاری کروم می باشد .

کروم فلزی سخت و شکننده می باشد . کروم با آب واکنش نشان نداده اما بیشتر اسیدها واکنش نشان می دهد و البته باید ذکر کنیم کروم عنصری شکننده است . و البته نوعی ماده معدنی است که نقش بسیار موثری در حفظ سلامت ایفا می کند. این عنصر باعث ارتقا تاثیر انسولین و کنترل بهتر قند خون می شود.

حتما مطالعه نمایید
راهنمای خرید بهترین شیر روشویی ?

 

کروم ترکیبات رنگی بسیاری دارد که کاربرد صنعتی دارند. 

 

 

چرا سرب از ترکیبات شیر آلات حذف شد ؟

آلودگی محیطی و تحت تأثیر قرار گرفتن انسان توسط فلزات سنگین مانند جیوه، کادمیوم و سرب یک مشکل جدی و در حال رشد در دنیا شده است. متاسفانه در نیم قرن گذشته استفاده از این فلزات سنگین دربازار تولیدات صنعتی جهان رواج زیادی داشته است و شاید در این میان بتوان گفت مخربترین تاثیر فلز سرب خشک در صنعت شیر آلات بوده است ,  که خوشبختانه قوانین و استانداردهای موجود آلیاژ برنج را جایگزین سرب خشک در صنایع شیر آلات کرده اند .

سرب در ردیف فلزاتی به شمار می رود که در طبیعت به سختی تجزیه می شوند جزء منابع آلوده کننده پایدار به شمار می روند .

 در ادامه انواع شیرآلات ساختمانی را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم .

انواع شیرآلات بهداشتی و ساختمانی :

  • ساده
  • کلاسیک
  • اهرمی
  • پدالی
  • چشمی ( اتوماتیک )

 

در گذشته تنها شیرهای واشری در بازار موجود بود اما اکنون شیرآلات بسیار متنوعی را در چهار گروه واشری، پدالی، اهرمی و چشم الکترونیکی که به چشمی معروف شده است، در انواع مدلها و رنگها میتوان دید.

 

 

شیر آلات ساده

شیر آلات ساده جزء نوستالوژیک ترین این محصولات طبقه بندی می شوند , یا به صورت ساده تر می توان گفت شیرهای پیچی بودن که در  دو حالت شیر های مخلوطی گرم و سرد و شیرهای غیر مخروطی یا به شما آدرس دقیق تری بدهیم شیرهای شلنگی محسوب می شوند و البته در حال حاضر هم مصرف در کشور ما مصرف بالایی دارند.

 

شیر آلات کلاسیک در دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام

سرویسهای کلاسیک جزء سبکهای خاصی میباشند که استفاده از آن بستگی به سبک دیزان محلی دارد که شما میخواهید این محصول در آن نصب کنید .

در ادامه مقاله شرکت سهند درباره انواع شیر آلات و نقش آن در دکوراسیون و عکسهای نمونه به همراه توضیح در اختیار شما قرار می دهیم .

حتما مطالعه نمایید
شیر توالت

 

 

شیرآلات اهرمی

شاید با شنیدن نام شیر آلات بهداشتی , یاد شیر آلات نوستالژیک رنگ قرمز و آبی دوران کودکی خود بیفتید . اما به مرور زمان و با تغییر ذائقه مشتریان از حیث زیبایی شناسی ( دکوراسیون داخلی مربوطه به سرویس بهداشتی و حمام و البته آشپزخانه ) و همچنین راحتی کاربر برای استفاده از شیر آلات اهرمی کم کم به جایگزینی بدیلی برای شیر آلات بهداشتی فلکه ای تبدیل شدند .

 

شیر آلا ت اهرمی و دکوراسیون

اگر سینکهایی که دارید مدل روز باشند حتما احساس نیاز به شیر آلاتی که بتوانند از نظر زیبایی و اندازه و مدل متناسب با سینکهای شما باشند را کرده اید .

قبل از هرکاری ست کردن رنگ شیر آلات بهداشتی با سینک در آشپزخانه و همچنین با سنگ روشویی در سرویس بهداشتی و حمام از قدم های اولیه شکل دادن دکوراسیون می باشد و در مرحله بعدی انتخاب مدل شیرآلات و همچنین ابعاد و اندازه آن میباشد .

 

 شرکت شیر آلات سهند در راستای تنوع بخشی در دکوراسیون داخلی محصولات خود را در طرحها و رنگهای متنوع ارائه می کند .

 

در ادامه عکسهایی را ازست کردن شیر آلات با سینک و سنگ روشویی می بینید

 

 

 

 

شاید سوال بعدی که برای شما شکل بگیرد درباره انواع شیر آلات مناسب برای دکوراسیون می باشد .

 

شیر آلات مناسب برای دکوراسیون همراه با عکس به شرح ذیل می باشند :

 

  • شیرآلات متصل به سینک آشپزخانه
  • شیرآلات متصل به کانتر آشپزخانه
  • شیرالات متصل به دیوار آشپزخانه

 

نقش دستگیره شیر آلات در زیبایی آن

نمی توانید به شیر آلات اهرمی و نقش آن در دکوراسیون و صد البته ست کردن آن با سینک ظرفشوئی فکر کنید اما به طور مجزا دستگیره آنرا مورد ارزیابی قرار ندهید .

در هسته مرکزی دستگیره شیر آلات را کارتریج قرار می گیرد , در حقیقت در شیرآلات کلاسیک  از بلبرینگ استفاده می شود و در شیر آلات اهرمی از کارتریج استفاده می شود و می توان نتیجه گرفت که هرچه جنس بلبرینگ و یا کارتریج استفاده شده در شیر آلات بهتر باشد عمر استفاده از آنها نیز طولانتی خواهد شد .

حتما مطالعه نمایید
شیر آلات اتوماتیک چشمی هوشمند

 

” البته در هردو صورت بلبرینگی و کارتریجی در صورت خرابی شما قادر به تعمیر و تعویض آنها خواهید بود “

 

 

 

 

امروزه شیر آلات اهرمی تاثیر بسزایی در زیبایی سرویس بهداشتی و حمام دارند

 

 

 

شیر آلات کلاسیک

شیر آلات کلاسیک از نظر طاهر کلی همانند همان شیر آلات قدیکی می بشاند که با رنگ قرمز و آبی به اطر داریم , اما این پایان کار شیرآلات کلاسیک نبوده و امروزه شیر آلات کلاسیک با طرحهای بسیاز زیبا و لوکس در بازار موجود می باشند .

دز مینه تولید شیر آلات کلاسیک شکرت سهند دارای کلکسیونی از شیرآلات کلاسیک می باشد که در طرحها و سایزهای مختلف سعی در جذب مشتری سخت پسند کلاسیک کرده است .

 

نمونه های مختلف شیر آلات کلاسیک در شرکت سهند در ذیل مشاهده می نمائید

 

 

 

موارد استفاده شیرآلات پدالی

  شیرآلات پدالی :

از شیرآلات پدالی در اماکن عمومی مانند مدارس ، بیمارستان ها ، هتل ، مساجد و …. استفاده می شود .

 

  مزایای شیرآلات پدالی :

۱ – عدم تماس مستقیم دست با شیر مانع انتقال بیماریهای وا گیردار عفونی و پوستی می شود .

۲ – بدلیل قطع سریع در میزان مصرف آب صرفه جویی می شود .

 

نمونه شیر آلات پدالی در نمونه ذیل را مشاهده می کنید :

 

 

 

 

 

متعلقات شیرآلات

شیر آلات مختلف دارای متعلقاتی می باشند به شرح ذیل :

  • شیر پیسوال
  • شیلنگ آفتابه

 

متعاقات شیر آلات  نیز از قاعده کلی ساخت شیر آلات مستثنی نمی باشند و جنس به کار رفته در این محصولات نیز تعین کننده طول عمر مصرفی آنها می باشد اما  در هر صورت شیر آلات به دلیل استفاده مداوم  دراری جنس خاصی از جنس بدنه و روکش محصول می باشند که ضمن دوام می توانند زیبایی طرح را به ارمغان می آورند .

 

لینک صفحه عکس محصولات متعلقات شیر آلات

Rate this post

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

مزایا و معایب خرید شیرآلات طلایی رنگ

۰۷

اسفند
شیرآلات

مزایا و معایب خرید شیرآلات طلایی رنگ

این روزها افراد بسیار زیادی را می توان دید که دغدغه های فراوانی برای خرید و قیمت شیرآلات لوکس دارند. رنگ طلایی را می توان یکی از رنگ های لوکس و پرکاربرد در تولید شیرآلات دانست که زیبایی آن می تواند چشم هر ببینده ای را به خود خیره سازد. طی سال های اخیر این شیرآلات توانسته […]

3 روش خانگی جرم گیر شیر آلات بهداشتی

۳۰

بهمن
شیرآلات, شیرآلات بهداشتی

۳ روش خانگی جرم گیر شیر آلات بهداشتی

همانطور که می دانید، درخشش شیرآلات نقش موثری در ظاهر و زیبایی حمام، سرویس بهداشتی و یا حتی آشپزخانه دارد. بنابراین لازم است مراحل کارآمد نظافت آن ها را بشناسیم و این اصول و روش ها را به موقع اعمال کنیم. یکی از مراحل مهم در استفاده از انواع شیرآلات بهداشتی سهند، نصب صحیح آن هاست. اما[…]